Krotoszyn, ul. Mickiewicza 21 ( I piętro)
tel. 62 58 21 411 - dyżurka pielęgniarska
tel. 62 58 21 454 - dyżurka lekarska
Ordynator – lek. Wojciech Radomski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii
Pielęgniarka oddziałowa – mgr Sylwia Patalas-Jagoda, specjalista pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego
Nasz zespół:
Oddział Intensywnej Terapii zajmuje się leczeniem pacjentów w stanach zagrażających ich zdrowiu oraz życiu. Na profesjonalną pomoc mogą liczyć tu chorzy wymagający intensywnej terapii oraz ciągłego, inwazyjnego monitorowania:
- po ciężkich i rozległych urazach oraz zabiegach operacyjnych
- w przebiegu niewydolności jednego lub wielu narządów
- z różnymi rodzajami wstrząsu
- zatruciami
- w innych ciężkich stanach chorobowych
Nowoczesny sprzęt medyczny
Posiadamy sześć pełnoprofilowych stanowisk (w tym jedno izolacyjne) wyposażonych w nowoczesny, wysokiej klasy, zgodny z wymaganiami Ministerstwa Zdrowia sprzęt medyczny, do którego zaliczyć można m.in.
- respiratory
- kardiomonitory
- pompy infuzyjne
- aparaty do przeprowadzania zabiegów nerkozastępczych
- aparaty do inwazyjnego i nieinwazyjnego monitorowania rzutu serca
- bronchoskopy
- ultrasonograf
Kadra medyczna
Nasza kadra licząca 10 lekarzy (w tym 8 specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii i 2 rezydentów) oraz 23 pielęgniarki ( w tym 13 ze specjalizacją z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki medycznej) nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, aby móc zapewnić jak najwyższy poziom leczenia oraz opieki.
W swojej pracy kierujemy się aktualnymi standardami oraz wytycznymi leczenia, pielęgnacji i monitorowania pacjentów przebywających na oddziale intensywnej terapii.
Znieczulenia pacjentów
Zespoły anestezjologiczne złożone z lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej zajmują się opieką okołooperacyjną nad pacjentami w warunkach bloku operacyjnego, znieczuleniami do zabiegów operacyjnych w trybie planowym i ostrym.
W naszym szpitalu przeprowadzane są wszystkie rodzaje znieczuleń – tj. znieczulenia ogólne, podpajęczynówkowe, zewnątrzoponowe oraz szeroko stosowane są techniki znieczulenia regionalnego z użyciem USG i neurostymulatora.
Ważnym zadaniem realizowanym przez nasz personel jest również leczenie bólu pooperacyjnego. Oprócz bloku operacyjnego wykonywane są także znieczulenia w trakcie porodowym i pracowni endoskopii, a pacjentki oddziału ginekologicznego mają zapewniony komfort znieczulenia w trakcie drobnych zabiegów ginekologicznych.
Zespół Wczesnego Reagowania
Nasi lekarze i pielęgniarki wchodzą również w skład ZWR (Zespołu Wczesnego Reagowania), wzywanego przez inne oddziały do pacjentów z gwałtownym pogorszeniem stanu zdrowia, utratą przytomności lub w stanie nagłego zatrzymania krażenia.
Zespół ten prowadzi czynności resuscytacyjne i wdraża wstępne działania z zakresu intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej celem przywrócenia funkcji życiowych oraz ustabilizowania stanu pacjenta w miejscu wezwania, jeszcze przed przyjęciem na oddział intensywnej terapii.
Akredytacja CMKP
Oddział posiada akredytację Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego na prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii (3 miejsca szkoleniowe) oraz na prowadzenie staży kierunkowych dla specjalizantów w innych dziedzinach medycyny.
Porty naczyniowe dla chorych onkologicznie
Na naszym oddziale zajmujemy się również przeprowadzaniem zabiegów implantacji (wszczepienia) portu naczyniowego do podawania chemioterapii.
Rocznie wykonujemy kilkadziesiąt takich zabiegów, zapewniając naszym pacjentom bezkolejkowy dostęp do tej procedury oraz zdecydowaną poprawę komfortu leczenia onkologicznego.
Współpraca z innymi szpitalami
Aktywnie współpracujemy również z innymi szpitalami w zakresie leczenia najciężej chorych pacjentów, m.in. z ośrodkiem ECMO oraz POLTRANSPLANTem. W razie potrzeby zapewniamy szybki i bezpieczny transport do szpitali o wyższym stopniu referencyjności dzięki przyszpitalnemu lądowisku dla helikopterów ratunkowych.