Krotoszyn, ul. Bolewskiego 4-8
Parter
Dzienny ośrodek dla dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym
Czynny od poniedziałku do piątku w godz.: od 8.00 do 17.30
Telefon - 62 58 21 227
I Piętro
Rehabilitacja (fizjoterapia)ambulatoryjna
Czynna od poniedziałku do piątku w godz.: od 7.30 do 18.00
Telefon - 62 58 21 214
ambulatoryjne zabiegi fizykoterapeutyczne
Dzienny Ośrodek dla Dzieci z Zaburzonym Rozwojem Psychomotorycznym
lek med. Barbara Haberko specjalista neurologii dziecięcej
w środy i piątki w godzinach 8:00–17:30
Poradnia Rehabilitacji
Lek med. Piotr Rymer ortopeda i specjalista w rehabilitacji medycznej
w sobotę 13:00-20:00
Kierownik Zakładu: mgr Renata Marszałek – Popiel
Nasz zespół:
Świadczeniodawca zobowiązany jest do weryfikacji prawa świadczeniobiorcy do uzyskania świadczeń na podstawie karty ubezpieczenia zdrowotnego lub innego dokumentu, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokumentu potwierdzającego opłacenie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Świadczeniodawca realizuje świadczenia z grupy chorób określonych w wykazie jednostek chorobowych wg międzynarodowej klasyfikacji ICD-10,
Podstawą realizacji świadczeń w warunkach ambulatoryjnych i domowych jest skierowanie, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zawierać następujące elementy:
- pieczęć nagłówkową z nr umowy z NFZ;
- imię nazwisko, PESEL i adres zameldowania/zamieszkania;
- rozpoznanie;
- kod jednostki chorobowej wg klasyfikacji ICD – 10;
- opis dysfunkcji narządu ruchu, deficytu neurologicznego lub innej przyczyny kierowania na rehabilitację;
- choroby przebyte i współistniejące, oraz inne czynniki (np. wszczepiony rozrusznik lub metal w ciele pacjenta, przyjmowanie niektórych leków) mogące mieć istotny wpływ na proces rehabilitacji;
- zlecone zabiegi fizjoterapeutyczne wraz z określeniem okolicy ciała, ilości zabiegów oraz parametrów zabiegu;
- pieczęć i podpis lekarza kierującego oraz data wystawienia skierowania.
W gabinecie rehabilitacji, zakładzie rehabilitacji lub zakładzie fizjoterapii, w cyklu terapeutycznym Fundusz finansuje do 10 dni zabiegowych, nie więcej jednak niż 5 zabiegów dziennie.
W karcie zabiegów fizjoterapeutycznych pacjent potwierdza wykonanie zabiegów w danym dniu podpisem lub przy pomocy karty ubezpieczenia zdrowotnego.
Skierowanie traci ważność w przypadku, gdy nie zostało zarejestrowane w zakładzie rehabilitacji w terminie 30 dni od daty wystawienia.
Skierowanie na fizjoterapię związaną z leczeniem dysfunkcji narządu ruchu wywołaną wadami postawy wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego: rehabilitacji medycznej lub ortopedii i traumatologii.
Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego realizuje wielospecjalistyczną, kompleksową rehabilitację dzieci zagrożonych nieprawidłowym rozwojem psychomotorycznym (głównie z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego) oraz dzieci o zaburzonym rozwoju psychomotorycznym.
Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku lub oddziale dziennym polega na zindywidualizowanym uczestnictwie każdego dziecka w rehabilitacji, w zależności od jego stanu zdrowia, oraz na określeniu liczby, częstotliwości, rodzaju, kolejności wykonywania świadczeń.
Do rehabilitacji dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w szczególności kierowane są osoby:
- z grupy wysokiego ryzyka ciążowo-porodowego;
- z wrodzonymi wadami rozwojowymi układu nerwowego (np. przepukliny oponowo-rdzeniowe, małogłowie, wrodzone wodogłowie);
- z chorobami metabolicznymi układu nerwowego;
- z zaburzeniami koordynacji ruchowej pochodzenia centralnego;
- z zespołem mikrozaburzeń czynności mózgu (z wyłączeniem zespołów nadpobudliwości psychomotorycznej);
- z zespołami aberracji chromosomów (w tym z zespołem Downa);
- z trwałymi dysfunkcjami aparatu ruchu (w tym dziecięce porażenie mózgowe, miopatie, zaniki nerwowo - mięśniowe, następstwa chorób urazowych i zapalnych OUN);
- z zaburzeniami integracji sensorycznej;
- z nieprawidłowym rozwojem psychomotorycznym o ustalonej lub bez ustalonej etiologii;
- z wrodzonymi wadami rozwojowymi wielu układów.
Zabieg fizjoterapeutyczny w warunkach domowych realizowany jest dla pacjentów z zaburzeniami funkcji narządu ruchu.
W ramach rehabilitacji w warunkach domowych prowadzona jest również edukacja zdrowotna pacjenta i jego opiekunów obejmująca naukę wykonywania ćwiczeń. W warunkach ambulatoryjnych w cyklu terapeutycznym NFZ finansuje do 10 dni zabiegowych, nie więcej niż 4 zabiegi dziennie.
Fundusz nie finansuje gimnastyki korekcyjno–kompensacyjnej (grupowej i indywidualnej), terapii zajęciowej (z wyłączeniem ergoterapii), jaccuzi, kriosauny, masażu mechanicznego na fotelach i matach masujących, masażu zlecanego z innych powodów, niż udokumentowane wskazania lekarskie, usług rekreacyjnych oraz innych świadczeń, których sposób finansowania określają odrębne przepisy.
Informacja dotycząca konferencji prasowej, jaka odbyła się w ZLU (dawna nazwa Zakładu Rehabilitacji)