Szpital przy ul. Mickiewicza w Krotoszynie posiada niezwykle nowoczesny, przebudowany w latach 2014-2015, blok operacyjny. Dyżury pełnią tam pielęgniarki o specjalizacji instrumentariuszek, na bloku pracują też pielęgniarki anestezjologiczne.
Kierownik Bloku Operacyjnego - lek. Artur Szczepanek
Oddziałowa Bloku Operacyjnego - Irena Drukarczyk
Nasz zespół:
Jak pracuje Blok Operacyjny?
Pielęgniarki instrumentariuszki asystują lekarzom chirurgom i ortopedom przy zabiegach, m.in. przygotowują narzędzia, podają je podczas operacji. Pielęgniarki anestezjologiczne współpracują natomiast z lekarzem anestezjologiem, który znieczula chorego do zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu. Personel, który wchodzi na blok przez śluzę dezynfekcyjną, w szatni damskiej i męskiej przebiera się w czystą, zieloną odzież, zakłada specjalne buty chirurgiczne, czepki na głowę, maski ochronne na twarz. Blok operacyjny jest klimatyzowany, obok znajduje się centralna sterylizatornia.
Przed zabiegiem i założeniem jałowych rękawiczek, chirurdzy, ortopedzi, jak i instrumentariuszki asystujące przy zabiegu wykonują tzw. chirurgiczne mycie rąk i dezynfekcję rąk. Przy myciu dłoni i przedramion postępują według określonych zasad zachowując wyznaczoną kolejność mycia poszczególnych części rąk.
Wjazd przez śluzę. Pacjent, który z oddziału przywożony jest na łóżku do operacji, w tzw. śluzie, przekładany jest na wózek transportowy, którym trafia na salę operacyjną. Śluza, zarówno od strony oddziału chirurgicznego, jak i od strony bloku posiada rozsuwane automatycznie drzwi. Na środku jej podłogi namalowana jest czerwona linia, której nie wolno przekroczyć personelowi ani z jednej, ani z drugiej strony. Wszystko ze względu na zapobieganie zakażeniom oraz czuwanie nad bezpieczeństwem pacjenta.
Trzy sale. Za śluzą od strony bloku znajduje się duży hol, pacjent przewożony jest na salę operacyjną, gdzie przekładany jest na stół operacyjny. Krotoszyński blok posiada 3 sale wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jedna przeznaczona jest do zabiegów ortopedycznych, druga – do tzw. „czystych” zabiegów chirurgicznych, trzecia to sala „brudna” – gdzie wykonywane są operacje pacjentów, którzy mają zakażenia tkanek. Na wszystkich jednak salach, bez względu na ich potoczną nazwę, panują te same warunki czystości.
Zabieg trwa. Większość operacji wykonuje dwóch do trzech chirurgów/ortopedów – operator (główny operujący) i asystent/asystenci którzy mu pomagają w przeprowadzeniu zabiegu. Przy operacjach pracują także dwie instrumentariuszki. Jedna pielęgniarka asystuje przy operacji, druga wykonuje czynności pomocnicze.
Zespół anestezjologiczny – lekarz i pielęgniarka znieczulają pacjenta, w trakcie zabiegu kontrolują jego parametry życiowe, podają leki, informują chirurgów/ortopedów o stanie chorego, po zabiegu rozpoczynają wybudzanie. Po operacji pacjent trafia do pokoju wybudzeń, który również znajduje się na bloku. Tam nad jego stanem czuwa pielęgniarka anestezjologiczna. Gdy stan pacjenta pozwala na transport na oddział, przewożony jest tam i przekładany na łóżko szpitalne w opisanej już śluzie.
Przy Bloku Operacyjnym znajduje się Centralna Sterylizatornia