W większości przypadków wykonania badania RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie wykonywane jest jedynie na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalisty.
Badanie jest nieinwazyjne, polega na wykorzystaniu promieniowania X - wiązki promieniowania rentgenowskiego, w celu uzyskania obrazu diagnozowanej części ciała.
Ważne, aby pacjent/pacjentka, podczas badania nie mieli na sobie metalowych przedmiotów - biżuterii, zegarków, spinek, czy też innych przedmiotów, które mogłyby spowodować zakłócenia obrazu rtg.
W trakcie badania pacjent powinien wykonywać czynności, zgodne z poleceniami personelu. Może to być przykładowo wstrzymanie oddechu na chwilę, podczas wykonywania zdjęcia, odpowiednie ułożenie ciała w pozycji leżącej lub stojącej.
W przypadku kobiet w ciąży, lub kobiet które mają podejrzenie, że mogą być w ciąży, badanie RTG wykonywane jest wyłącznie w sytuacjach absolutnie koniecznych do postawienia diagnozy, kiedy nie ma możliwości zastosowania innej metody diagnostycznej. Nienarodzone jeszcze dziecko jest bowiem szczególnie narażone na szkodliwe działania promieniowania jonizującego. Dlatego personel pracowni RTG przywiązuje dużą wagę do przeprowadzenia wywiadu z kobietami przed wykonaniem badania. Pacjentkom, które nie mają pewności, czy są w ciąży, zaleca się wykonanie testu ciążowego przed badaniem.