W przeddzień planowanej operacji konieczne jest zadbanie o prawidłową higienę ciała oraz wykonanie kilku czynności, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas zabiegu operacyjnego i zminimalizowanie ryzyka powikłań.
Dzień przed zabiegiem:
- należy dokładnie umyj ciało i głowę pod prysznicem. Użyć należy środka myjącego otrzymanego od pielęgniarki. Zaniedbanie właściwej higieny ciała może skutkować odmową przeprowadzenia zabiegu
- po kąpieli należy ubrać czystą, świeżą piżamę
- prosimy zdjąć sztuczne paznokcie
- przed zabiegiem należy zmyć lakier na paznokciach rąk i nóg
- na czas zabiegu zdejmujemy wszystkie metalowe ozdoby – obrączki, pierścionki, kolczyki, bransoletki, zegarki, naszyjniki, spinki do włosów itp.
- rzeczy wartościowe (np. telefony komórkowe, dokumenty, pieniądze itp.) należy pozostawić w domu lub na czas zabiegu oddać do depozytu oddziału. Za rzeczy wartościowe nie pozostawione w depozycie personel oddziału nie odpowiada.
- w przypadku korzystania z protez zębowych, okularów, szkieł kontaktowych, aparatu słuchowego itp. – należy je zdjąć przed zabiegiem
- przed zabiegiem prosimy nie malować ust i wykonywać makijażu
- osoby mające długie włosy powinny spiąć je na czas zabiegu
- na 8 godzin przed zabiegiem – po uzgodnieniu z lekarzem – nie należy przyjmować pokarmów i napojów
W dniu zabiegu:
- personel medyczny dokona usunięcia owłosienia z okolicy pola operacyjnego – jeśli jest to wymagane
- bezpośrednio przed zabiegiem pacjent zakłada koszulę operacyjną, którą otrzymuje na oddziale
- pacjentowi przed operacją podane zostaną leki ułatwiające zaśnięcie i obniżające poziom lęku i niepokoju
- bezpośrednio przed zabiegiem pacjent powinien oddać mocz w celu opróżnienia pęcherza moczowego (do toalety – jeśli to nastąpi już po podaniu leków – należy wychodzić jedynie pod opieką personelu)