Narodowy Fundusz Zdrowia- Wielkopolski Oddział Wojewódzki w Poznaniu przyjrzał się pracy oddziałów ginekologicznych w naszym regionie. Dobrze oceniony został krotoszyński szpital.
Na oddziały ginekologiczne kobiety przyjmowane są z różnych powodów. Ich schorzenia najczęściej dotyczą układu rozrodczego, ale też piersi, czy zaburzeń hormonalnych. W szpitalach oraz poradniach prowadzonych przez szpitale pacjentki mogą liczyć zarówno na leczenie, jak i na diagnostykę. Wielkopolski oddział NFZ przyjrzał się przede wszystkich procedurom zabiegowym. Sprawdzono, gdzie lekarze podejmują się większych i bardziej skomplikowanych operacji, a gdzie przeprowadzane są głównie małe zabiegi, które można wykonać także w trybie ambulatoryjnym.
Zabiegi przeprowadzane na oddziałach ginekologicznych różnią się stopniem skomplikowania oraz rozległością. Wyróżniono wśród nich zabiegi małe, średnie, duże, bardzo duże oraz kompleksowe.
To, czy w leczeniu danej pacjentki potrzebny jest zabieg duży, mały czy średni zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju schorzenia i zastosowanego zabiegu, ale też od stopnia zaawansowania choroby oraz występowania chorób współistniejących. Do dużych lub bardzo dużych zabiegów można zaliczyć jednostronne usunięcie jajnika i jajowodu, usunięcie obu jajowodów, wycięcie obu jajowodów podczas jednej operacji, usunięcie macicy oraz zabiegi naprawcze na tym organie. Jednostronne usunięcie jajnika czy wycięcie jajowodu mogą też być zabiegami średnimi, w zależności od stopnia skomplikowania procedury. Wśród zabiegów średnich znajdują się też zabiegu naprawcze macicy. Zabiegi małe to takie, których zdecydowaną większość można wykonać także w trybie ambulatoryjnym. To m. in. wszelkiego rodzaju biopsje jajnika albo macicy, wprowadzenie środka leczniczego do jajowodu, szycie rozdarcia szyjki macicy, uwolnienie zrostów w świetle macicy, czy drenaż krwiaka pochwy.
W zestawieniu pierwsze miejsca zajmują szpitale w Poznaniu, co jest oczywiste ze względu na liczbę mieszkańców.
Poza Poznaniem stosunkowo najczęściej metody małoinwazyjne przy średnich zabiegach ginekologicznych stosowano w Ostrzeszowie (60 procent) i Szamotułach (45 proc.). Powyżej średniej dla Wielkopolski (26 proc.) znalazły się placówki w Pleszewie (29 proc.), Krotoszynie (30 proc.) i Złotowie (30 proc.).
Zabiegi można przeprowadzać również w poradniach, tutaj doceniono krotoszyński szpital za posiadanie poradni poza szpitalnej.
Niektóre szpitale, jak placówki w Czarnkowie, Międzychodzie, Krotoszynie, Szamotułach i Pleszewie prowadzą więcej niż jedną poradnię gin.-poł., co jest warte uznania, gdyż poradnie te znajdują się wtedy w innych gminach niż siedziba szpitala- informuje wielkopolski NFZ.