Nie wszyscy wiedzą czym jest sterylizatornia, a warto wiedzieć bo to miejsce, w którym dba się o to aby wszystkie przyrządy medyczne były sterylnie czyste.
Centralna Sterylizatornia to wydzielona komórka szpitala, której zadaniem jest dekontaminacja do sterylizacji sprzętu medycznego, materiałów opatrunkowych i bielizny operacyjnej. Zadania te w krotoszyńskim szpitalu wykonuje 5-osobowy zespół, którego kierownikiem jest pani Justyna Jagodzińska.
W Centralnej Sterylizatorni wyodrębnione są trzy strefy: brudna, czysta i sterylna. Każda ze stref to osobne pomieszczenie oddzielone tzw. śluzą przeznaczoną do zmiany odzieży oraz obuwia. Wszystkie pomieszczenia są utrzymywane w szczególnej czystości. Kilka razy w ciągu dnia myte oraz dezynfekowane są podłogi i powierzchnie dotykowe, personel dba o częste mycie oraz dezynfekcję rąk.
Pierwszą ze stref jest strefa brudna. Przeznaczona jest do przyjęcia sprzętu po wstępnej dezynfekcji, która odbywa się na oddziałach szpitala. Pierwszym etapem jest mycie manualne. Następnie narzędzia umieszczane są myjniach – dezynfektorach. Po zakończonym procesie mycia i dezynfekcji materiały trafiają do strefy czystej, gdzie są sprawdzane pod kątem sprawności, czystości, czy nie są uszkodzone oraz wykonywane są testy funkcyjne.
Na tym etapie podlegają również procesowi konserwacji. Zdezynfekowane narzędzia są kompletowane w zestawy, według odpowiednich procedur, i układane na tacach, na których trafiają do autoklawu do sterylizacji. Proces sterylizacji w zależności od urządzenia odbywa się w temperaturze od 50 do ponad 130 stopni. Dostosowanie programu zależy od sterylizowanych materiałów i przede wszystkim wytycznych producenta sprzętu. Po zakończonym procesie drzwi autoklawu otwierają się po stronie sterylnej, gdzie pakiety zostają ułożone na regałach i oczekują na odbiór. Wszystkie zestawy narzędzi i inne materiały przygotowane do wydania na oddziały są odpowiednio oznaczane i opisywane, zawierają informację, że materiał jest sterylny oraz jego termin przydatności.
Usługa sterylizacji przeznaczona jest dla całego szpitala, ale także dla użytkowników zewnętrznych.
Z usług sterylizatorni w krotoszyńskim szpitalu korzystają między innymi fryzjerzy, kosmetyczki czy inne gabinety medyczne.