W związku z przyjęciem do krotoszyńskiego szpitala pacjentki z objawami grypopodobnymi, wobec której zastosowano postępowanie profilaktyczne w ewentualnym zakażeniu koronawirusem, starosta krotoszyński Stanisław Szczotka zwołał we wtorek, 25 lutego oraz w środę 26 lutego posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.
W trakcie obu posiedzeń starosta zapoznał się z informacją na temat podjętych przez szpital i służby sanitarne działań. Omówiono przebieg wdrożonych procedur i stosowanego postępowania.
ZOBACZ WCZEŚNIEJSZY KOMUNIKAT SZPITALA POWIATOWEGO W KROTOSZYNIE
Według Powiatowego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie, wszczęto także odpowiednie postępowanie prewencyjne polegające na zebraniu wywiadu nt. pacjentki i jej otoczenia, wydano odpowiednie zalecenia i poinformowano Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, pacjentka przebywa w wyizolowanym pomieszczeniu szpitala, a personel medyczny stosuje zalecane procedury. Stan pacjentki uległ poprawie. Kontynuowany jest proces diagnostyki i leczenia. Na chwilę obecną nie ma zagrożenia epidemicznego w Krotoszynie.
Od 25 lutego, godz. 18.00, wszystkie oddziały Szpitala Powiatowego w Krotoszynie pracują w trybie planowym. Podjęte działania konsultowane są m.in. z konsultantem medycznym ds. ratownictwa medycznego.
Przypominamy także, że obecnie nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce.
Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy SPZOZ w Krotoszynie
Marzena Wiśniewska, rzecznik prasowy Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
***
Zachęcamy do zapoznania się z informacją Ministra Zdrowia, dla osób powracających z północnych Włoch:
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to:
- bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
- zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to:
- przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
lub
- zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.