Strona główna BIP Misja Organizacja i Zarząd Historia Skargi i wnioski Kontakt
Szpital Powiatowy
Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna
Zespół Pracowni Diagnostyki Obrazowej
Rehabilitacja ambulatoryjna i stacjonarna
Mammografia i programy profilaktyczne
Pogotowie Ratunkowe
Stacja Dializ
Zakład Opiekuńczo Leczniczy
Zakład Opieki Paliatywnej
Laboratorium Centralne
Druki do pobrania
Cennik
Fundusze Europejskie
Zamówienia publiczne
Zapytania ofertowe

Przygotowanie do badania tomografii komputerowej

Szanowni Państwo, w trosce o należyte przygotowanie do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji i zaleceń.

 1. ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i płynów na 4 godzin przed badaniem TK.
 2. Pacjent zgłaszający się na badanie TK musi mieć oznaczony poziom kreatyniny, który należy wykonać w laboratorium. Wynik powinien być aktualny i mieścić się w granicach normy. Nie dotyczy to pacjentów ze skierowaniami na TK kręgosłupa, HRCT, kości skroniowych oraz zatok (chyba, że lekarz kierujący wyraźnie prosi o badanie z kontrastem). Pozostali pacjenci winni zgłaszać się na badanie z poziomem kreatyniny. Jest to istotne w przypadku podania środka cieniującego (kontrastu) dożylnie do pełnej diagnostyki.
 3. Pacjenci z niewydolnością nerek, nadczynnością oraz niedoczynnością tarczycy powinni przed zarejestrowaniem się skontaktować się z pracownią tomografii komputerowej! Jeżeli poziom kreatyniny jest powyżej 2 – nie wykonujemy badań z kontrastem bez wyraźnej zgody specjalisty nefrologa.
 4. W przypadku tomografii komputerowej jamy brzusznej na badanie należy przynieść 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej. W dniu badania należy pozostać na czczo na 5 godzin przed badaniem. Pacjent zaczyna się pić DOPIERO w gabinecie. Czas picia trwa od 1 do 1,5 godziny. Po upływie tego czasu pacjent ma wykonywane badanie. Zatem pacjent zgłaszający się na badanie TK jamy brzusznej i/lub miednicy powinien być świadomy czasu oczekiwania.
 5. Przed badaniem TK nie należy przerywać stosowanego normalnie leczenia farmakologicznego.
 6. Przed badaniem TK można ubrać się w wygodny, luźny strój, unikać metalowych dodatków takich jak zamki, guziki, klamry pasków, agrafki itp. Zdjąć spinki do włosów, biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, niestałe protezy zębowe. Wszelkich informacji w tej kwestii udzieli osoba wykonująca badanie, ponieważ nie do każdego badania pacjent jest tak samo przygotowywany.
 7. Prosimy o przyniesienie i przekazanie do wglądu posiadanej dokumentacji medycznej np. kart wypisowych leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań TK z płytkami CD oraz wyniki RTG. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis. Jest to bardzo istotne w przypadku badań z podaniem środka kontrastującego!
 8. Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
 9. Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.
 10. W razie wątpliwości i jakichkolwiek pytań można dzwonić do gabinetu TK
UWAGA!!!
 • Zalecane jest spożycie większej niż zwykle ilości płynów (do 2 litrów) po badaniu z kontrastem, aby przyspieszyć usunięcie kontrastu z krwi.
 • Pacjentki w ciąży powinny koniecznie powiadomić o tym radiologa. Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić przez 24h po badaniu.
INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE

Przed badaniem

 • Rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe.
 • Wyniki wszystkich poprzedzających badań (w tym wyniki zwykłego badania radiologicznego).
 • Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna) w przypadku stosowania dożylnych środków kontrastowych.
 • Ciąża.

W czasie badania

Podczas badania TK pacjent, pomimo zamknięcia w hermetycznym pomieszczeniu, ma ciągłą możliwość wizualnego oraz głosowego kontaktu z badającymi. W czasie badanie pacjent powinien natychmiast zgłaszać:

 • Wszelkie nagłe dolegliwości (np. uczucie klaustrofobii).
 • Jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka cieniującego (duszność, zawroty głowy, nudności).

Powrót